Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
almesco
almesques
almesca
almesquem
almesqueu
almesquen
Imperfet
almescava
almescaves
almescava
almescàvem
almescàveu
almescaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
almesquí
almescares
almescà
almescàrem
almescàreu
almescaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
almescaré
almescaràs
almescarà
almescarem
almescareu
almescaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
Condicional
almescaria
almescaries
almescaria
almescaríem
almescaríeu
almescarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
almesqui
almesquis
almesqui
almesquem
almesqueu
almesquin
Imperfet
almesqués
almesquessis
almesqués
almesquéssim
almesquéssiu
almesquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat
almescat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
almesca

almesqui
almesquem
almesqueu
almesquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
almescant
Participi
almescat
almescada
almescats
almescades