Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alloco
alloques
alloca
alloquem
alloqueu
alloquen
Imperfet
allocava
allocaves
allocava
allocàvem
allocàveu
allocaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alloquí
allocares
allocà
allocàrem
allocàreu
allocaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
allocaré
allocaràs
allocarà
allocarem
allocareu
allocaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
Condicional
allocaria
allocaries
allocaria
allocaríem
allocaríeu
allocarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alloqui
alloquis
alloqui
alloquem
alloqueu
alloquin
Imperfet
alloqués
alloquessis
alloqués
alloquéssim
alloquéssiu
alloquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat
allocat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alloca

alloqui
alloquem
alloqueu
alloquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
allocant
Participi
allocat
allocada
allocats
allocades