Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alliso
allises
allisa
allisem
alliseu
allisen
Imperfet
allisava
allisaves
allisava
allisàvem
allisàveu
allisaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
allisí
allisares
allisà
allisàrem
allisàreu
allisaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
allisaré
allisaràs
allisarà
allisarem
allisareu
allisaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
Condicional
allisaria
allisaries
allisaria
allisaríem
allisaríeu
allisarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
allisi
allisis
allisi
allisem
alliseu
allisin
Imperfet
allisés
allisessis
allisés
alliséssim
alliséssiu
allisessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat
allisat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
allisa

allisi
allisem
alliseu
allisin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
allisant
Participi
allisat
allisada
allisats
allisades