Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alleugereixo
alleugereixes
alleugereix
alleugerim
alleugeriu
alleugereixen
Imperfet
alleugeria
alleugeries
alleugeria
alleugeríem
alleugeríeu
alleugerien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alleugerí
alleugerires
alleugerí
alleugerírem
alleugeríreu
alleugeriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alleugeriré
alleugeriràs
alleugerirà
alleugerirem
alleugerireu
alleugeriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
Condicional
alleugeriria
alleugeriries
alleugeriria
alleugeriríem
alleugeriríeu
alleugeririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alleugereixi
alleugereixis
alleugereixi
alleugerim
alleugeriu
alleugereixin
Imperfet
alleugerís
alleugerissis
alleugerís
alleugeríssim
alleugeríssiu
alleugerissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit
alleugerit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alleugereix

alleugereixi
alleugerim
alleugeriu
alleugereixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alleugerint
Participi
alleugerit
alleugerida
alleugerits
alleugerides