Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
allargo
allargues
allarga
allarguem
allargueu
allarguen
Imperfet
allargava
allargaves
allargava
allargàvem
allargàveu
allargaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
allarguí
allargares
allargà
allargàrem
allargàreu
allargaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
allargaré
allargaràs
allargarà
allargarem
allargareu
allargaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
Condicional
allargaria
allargaries
allargaria
allargaríem
allargaríeu
allargarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
allargui
allarguis
allargui
allarguem
allargueu
allarguin
Imperfet
allargués
allarguessis
allargués
allarguéssim
allarguéssiu
allarguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat
allargat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
allarga

allargui
allarguem
allargueu
allarguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
allargant
Participi
allargat
allargada
allargats
allargades