Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alforro
alforres
alforra
alforrem
alforreu
alforren
Imperfet
alforrava
alforraves
alforrava
alforràvem
alforràveu
alforraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alforrí
alforrares
alforrà
alforràrem
alforràreu
alforraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alforraré
alforraràs
alforrarà
alforrarem
alforrareu
alforraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
Condicional
alforraria
alforraries
alforraria
alforraríem
alforraríeu
alforrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alforri
alforris
alforri
alforrem
alforreu
alforrin
Imperfet
alforrés
alforressis
alforrés
alforréssim
alforréssiu
alforressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat
alforrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alforra

alforri
alforrem
alforreu
alforrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alforrant
Participi
alforrat
alforrada
alforrats
alforrades