Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alfabetitzo
alfabetitzes
alfabetitza
alfabetitzem
alfabetitzeu
alfabetitzen
Imperfet
alfabetitzava
alfabetitzaves
alfabetitzava
alfabetitzŕvem
alfabetitzŕveu
alfabetitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alfabetitzí
alfabetitzares
alfabetitzŕ
alfabetitzŕrem
alfabetitzŕreu
alfabetitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alfabetitzaré
alfabetitzarŕs
alfabetitzarŕ
alfabetitzarem
alfabetitzareu
alfabetitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
Condicional
alfabetitzaria
alfabetitzaries
alfabetitzaria
alfabetitzaríem
alfabetitzaríeu
alfabetitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alfabetitzi
alfabetitzis
alfabetitzi
alfabetitzem
alfabetitzeu
alfabetitzin
Imperfet
alfabetitzés
alfabetitzessis
alfabetitzés
alfabetitzéssim
alfabetitzéssiu
alfabetitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat
alfabetitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alfabetitza

alfabetitzi
alfabetitzem
alfabetitzeu
alfabetitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alfabetitzant
Participi
alfabetitzat
alfabetitzada
alfabetitzats
alfabetitzades