Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alegro
alegres
alegra
alegrem
alegreu
alegren
Imperfet
alegrava
alegraves
alegrava
alegràvem
alegràveu
alegraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alegrí
alegrares
alegrà
alegràrem
alegràreu
alegraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alegraré
alegraràs
alegrarà
alegrarem
alegrareu
alegraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
Condicional
alegraria
alegraries
alegraria
alegraríem
alegraríeu
alegrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alegri
alegris
alegri
alegrem
alegreu
alegrin
Imperfet
alegrés
alegressis
alegrés
alegréssim
alegréssiu
alegressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat
alegrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alegra

alegri
alegrem
alegreu
alegrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alegrant
Participi
alegrat
alegrada
alegrats
alegrades