Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alšuro
alšures
alšura
alšurem
alšureu
alšuren
Imperfet
alšurava
alšuraves
alšurava
alšurÓvem
alšurÓveu
alšuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alšurÝ
alšurares
alšurÓ
alšurÓrem
alšurÓreu
alšuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alšurarÚ
alšurarÓs
alšurarÓ
alšurarem
alšurareu
alšuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
Condicional
alšuraria
alšuraries
alšuraria
alšurarÝem
alšurarÝeu
alšurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alšuri
alšuris
alšuri
alšurem
alšureu
alšurin
Imperfet
alšurÚs
alšuressis
alšurÚs
alšurÚssim
alšurÚssiu
alšuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat
alšurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alšura

alšuri
alšurem
alšureu
alšurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alšurant
Participi
alšurat
alšurada
alšurats
alšurades