Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alço
alces
alça
alcem
alceu
alcen
Imperfet
alçava
alçaves
alçava
alçàvem
alçàveu
alçaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alcí
alçares
alçà
alçàrem
alçàreu
alçaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alçaré
alçaràs
alçarà
alçarem
alçareu
alçaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
Condicional
alçaria
alçaries
alçaria
alçaríem
alçaríeu
alçarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alci
alcis
alci
alcem
alceu
alcin
Imperfet
alcés
alcessis
alcés
alcéssim
alcéssiu
alcessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat
alçat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alça

alci
alcem
alceu
alcin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alçant
Participi
alçat
alçada
alçats
alçades