Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
albiro
albires
albira
albirem
albireu
albiren
Imperfet
albirava
albiraves
albirava
albiràvem
albiràveu
albiraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
albirí
albirares
albirà
albiràrem
albiràreu
albiraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
albiraré
albiraràs
albirarà
albirarem
albirareu
albiraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
Condicional
albiraria
albiraries
albiraria
albiraríem
albiraríeu
albirarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
albiri
albiris
albiri
albirem
albireu
albirin
Imperfet
albirés
albiressis
albirés
albiréssim
albiréssiu
albiressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat
albirat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
albira

albiri
albirem
albireu
albirin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
albirant
Participi
albirat
albirada
albirats
albirades