Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
albergo
albergues
alberga
alberguem
albergueu
alberguen
Imperfet
albergava
albergaves
albergava
albergàvem
albergàveu
albergaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alberguí
albergares
albergà
albergàrem
albergàreu
albergaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
albergaré
albergaràs
albergarà
albergarem
albergareu
albergaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
Condicional
albergaria
albergaries
albergaria
albergaríem
albergaríeu
albergarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
albergui
alberguis
albergui
alberguem
albergueu
alberguin
Imperfet
albergués
alberguessis
albergués
alberguéssim
alberguéssiu
alberguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat
albergat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alberga

albergui
alberguem
albergueu
alberguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
albergant
Participi
albergat
albergada
albergats
albergades