Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
albardo
albardes
albarda
albardem
albardeu
albarden
Imperfet
albardava
albardaves
albardava
albardàvem
albardàveu
albardaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
albardí
albardares
albardà
albardàrem
albardàreu
albardaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
albardaré
albardaràs
albardarà
albardarem
albardareu
albardaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
Condicional
albardaria
albardaries
albardaria
albardaríem
albardaríeu
albardarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
albardi
albardis
albardi
albardem
albardeu
albardin
Imperfet
albardés
albardessis
albardés
albardéssim
albardéssiu
albardessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat
albardat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
albarda

albardi
albardem
albardeu
albardin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
albardant
Participi
albardat
albardada
albardats
albardades