Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alo
ales
ala
alem
aleu
alen
Imperfet
alava
alaves
alava
alàvem
alàveu
alaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alat
alat
alat
alat
alat
alat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alat
alat
alat
alat
alat
alat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alí
alares
alà
alàrem
alàreu
alaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alat
alat
alat
alat
alat
alat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alat
alat
alat
alat
alat
alat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alat
alat
alat
alat
alat
alat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alaré
alaràs
alarà
alarem
alareu
alaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alat
alat
alat
alat
alat
alat
Condicional
alaria
alaries
alaria
alaríem
alaríeu
alarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alat
alat
alat
alat
alat
alat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ali
alis
ali
alem
aleu
alin
Imperfet
alés
alessis
alés
aléssim
aléssiu
alessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alat
alat
alat
alat
alat
alat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alat
alat
alat
alat
alat
alat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ala

ali
alem
aleu
alin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alant
Participi
alat
alada
alats
alades