Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alapido
alapides
alapida
alapidem
alapideu
alapiden
Imperfet
alapidava
alapidaves
alapidava
alapidàvem
alapidàveu
alapidaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alapidí
alapidares
alapidà
alapidàrem
alapidàreu
alapidaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alapidaré
alapidaràs
alapidarà
alapidarem
alapidareu
alapidaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
Condicional
alapidaria
alapidaries
alapidaria
alapidaríem
alapidaríeu
alapidarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alapidi
alapidis
alapidi
alapidem
alapideu
alapidin
Imperfet
alapidés
alapidessis
alapidés
alapidéssim
alapidéssiu
alapidessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat
alapidat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alapida

alapidi
alapidem
alapideu
alapidin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alapidant
Participi
alapidat
alapidada
alapidats
alapidades