Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alabo
alabes
alaba
alabem
alabeu
alaben
Imperfet
alabava
alabaves
alabava
alabàvem
alabàveu
alabaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alabí
alabares
alabà
alabàrem
alabàreu
alabaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alabaré
alabaràs
alabarà
alabarem
alabareu
alabaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
Condicional
alabaria
alabaries
alabaria
alabaríem
alabaríeu
alabarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alabi
alabis
alabi
alabem
alabeu
alabin
Imperfet
alabés
alabessis
alabés
alabéssim
alabéssiu
alabessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat
alabat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alaba

alabi
alabem
alabeu
alabin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alabant
Participi
alabat
alabada
alabats
alabades