Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
al·ludeixo
al·ludeixes
al·ludeix
al·ludim
al·ludiu
al·ludeixen
Imperfet
al·ludia
al·ludies
al·ludia
al·ludíem
al·ludíeu
al·ludien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
al·ludí
al·ludires
al·ludí
al·ludírem
al·ludíreu
al·ludiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
al·ludiré
al·ludiràs
al·ludirà
al·ludirem
al·ludireu
al·ludiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
Condicional
al·ludiria
al·ludiries
al·ludiria
al·ludiríem
al·ludiríeu
al·ludirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
al·ludeixi
al·ludeixis
al·ludeixi
al·ludim
al·ludiu
al·ludeixin
Imperfet
al·ludís
al·ludissis
al·ludís
al·ludíssim
al·ludíssiu
al·ludissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit
al·ludit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
al·ludeix

al·ludeixi
al·ludim
al·ludiu
al·ludeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
al·ludint
Participi
al·ludit
al·ludida
al·ludits
al·ludides