Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alˇlucino
alˇlucines
alˇlucina
alˇlucinem
alˇlucineu
alˇlucinen
Imperfet
alˇlucinava
alˇlucinaves
alˇlucinava
alˇlucinŕvem
alˇlucinŕveu
alˇlucinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
alˇluciní
alˇlucinares
alˇlucinŕ
alˇlucinŕrem
alˇlucinŕreu
alˇlucinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
alˇlucinaré
alˇlucinarŕs
alˇlucinarŕ
alˇlucinarem
alˇlucinareu
alˇlucinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
Condicional
alˇlucinaria
alˇlucinaries
alˇlucinaria
alˇlucinaríem
alˇlucinaríeu
alˇlucinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
alˇlucini
alˇlucinis
alˇlucini
alˇlucinem
alˇlucineu
alˇlucinin
Imperfet
alˇlucinés
alˇlucinessis
alˇlucinés
alˇlucinéssim
alˇlucinéssiu
alˇlucinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat
alˇlucinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
alˇlucina

alˇlucini
alˇlucinem
alˇlucineu
alˇlucinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
alˇlucinant
Participi
alˇlucinat
alˇlucinada
alˇlucinats
alˇlucinades