Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ajoco
ajoques
ajoca
ajoquem
ajoqueu
ajoquen
Imperfet
ajocava
ajocaves
ajocava
ajocàvem
ajocàveu
ajocaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ajoquí
ajocares
ajocà
ajocàrem
ajocàreu
ajocaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ajocaré
ajocaràs
ajocarà
ajocarem
ajocareu
ajocaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
Condicional
ajocaria
ajocaries
ajocaria
ajocaríem
ajocaríeu
ajocarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ajoqui
ajoquis
ajoqui
ajoquem
ajoqueu
ajoquin
Imperfet
ajoqués
ajoquessis
ajoqués
ajoquéssim
ajoquéssiu
ajoquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat
ajocat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ajoca

ajoqui
ajoquem
ajoqueu
ajoquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ajocant
Participi
ajocat
ajocada
ajocats
ajocades