Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aixaragallo
aixaragalles
aixaragalla
aixaragallem
aixaragalleu
aixaragallen
Imperfet
aixaragallava
aixaragallaves
aixaragallava
aixaragallàvem
aixaragallàveu
aixaragallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aixaragallí
aixaragallares
aixaragallà
aixaragallàrem
aixaragallàreu
aixaragallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aixaragallaré
aixaragallaràs
aixaragallarà
aixaragallarem
aixaragallareu
aixaragallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
Condicional
aixaragallaria
aixaragallaries
aixaragallaria
aixaragallaríem
aixaragallaríeu
aixaragallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aixaragalli
aixaragallis
aixaragalli
aixaragallem
aixaragalleu
aixaragallin
Imperfet
aixaragallés
aixaragallessis
aixaragallés
aixaragalléssim
aixaragalléssiu
aixaragallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat
aixaragallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aixaragalla

aixaragalli
aixaragallem
aixaragalleu
aixaragallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aixaragallant
Participi
aixaragallat
aixaragallada
aixaragallats
aixaragallades