Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
a´ro
a´res
a´ra
a´rem
a´reu
a´ren
Imperfet
a´rava
a´raves
a´rava
a´rÓvem
a´rÓveu
a´raven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
a´rÝ
a´rares
a´rÓ
a´rÓrem
a´rÓreu
a´raren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
a´rar
a´rar
a´rar
a´rar
a´rar
a´rar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
a´rarÚ
a´rarÓs
a´rarÓ
a´rarem
a´rareu
a´raran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
Condicional
a´raria
a´raries
a´raria
a´rarÝem
a´rarÝeu
a´rarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
a´ri
a´ris
a´ri
a´rem
a´reu
a´rin
Imperfet
a´rÚs
a´ressis
a´rÚs
a´rÚssim
a´rÚssiu
a´ressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat
a´rat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
a´ra

a´ri
a´rem
a´reu
a´rin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
a´rant
Participi
a´rat
a´rada
a´rats
a´rades