Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
a´no
a´nes
a´na
a´nem
a´neu
a´nen
Imperfet
a´nava
a´naves
a´nava
a´nÓvem
a´nÓveu
a´naven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
a´nÝ
a´nares
a´nÓ
a´nÓrem
a´nÓreu
a´naren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
a´nar
a´nar
a´nar
a´nar
a´nar
a´nar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
a´narÚ
a´narÓs
a´narÓ
a´narem
a´nareu
a´naran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
Condicional
a´naria
a´naries
a´naria
a´narÝem
a´narÝeu
a´narien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
a´ni
a´nis
a´ni
a´nem
a´neu
a´nin
Imperfet
a´nÚs
a´nessis
a´nÚs
a´nÚssim
a´nÚssiu
a´nessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat
a´nat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
a´na

a´ni
a´nem
a´neu
a´nin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
a´nant
Participi
a´nat
a´nada
a´nats
a´nades