Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aigualeixo
aigualeixes
aigualeix
aigualim
aigualiu
aigualeixen
Imperfet
aigualia
aigualies
aigualia
aigualíem
aigualíeu
aigualien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aigualí
aigualires
aigualí
aigualírem
aigualíreu
aigualiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aigualiré
aigualiràs
aigualirà
aigualirem
aigualireu
aigualiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
Condicional
aigualiria
aigualiries
aigualiria
aigualiríem
aigualiríeu
aigualirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aigualeixi
aigualeixis
aigualeixi
aigualim
aigualiu
aigualeixin
Imperfet
aigualís
aigualissis
aigualís
aigualíssim
aigualíssiu
aigualissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit
aigualit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aigualeix

aigualeixi
aigualim
aigualiu
aigualeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aigualint
Participi
aigualit
aigualida
aigualits
aigualides