Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aido
aides
aida
aidem
aideu
aiden
Imperfet
aidava
aidaves
aidava
aidàvem
aidàveu
aidaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aidí
aidares
aidà
aidàrem
aidàreu
aidaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aidaré
aidaràs
aidarà
aidarem
aidareu
aidaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
Condicional
aidaria
aidaries
aidaria
aidaríem
aidaríeu
aidarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aidi
aidis
aidi
aidem
aideu
aidin
Imperfet
aidés
aidessis
aidés
aidéssim
aidéssiu
aidessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat
aidat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aida

aidi
aidem
aideu
aidin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aidant
Participi
aidat
aidada
aidats
aidades