Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aguiso
aguises
aguisa
aguisem
aguiseu
aguisen
Imperfet
aguisava
aguisaves
aguisava
aguisàvem
aguisàveu
aguisaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aguisí
aguisares
aguisà
aguisàrem
aguisàreu
aguisaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aguisaré
aguisaràs
aguisarà
aguisarem
aguisareu
aguisaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
Condicional
aguisaria
aguisaries
aguisaria
aguisaríem
aguisaríeu
aguisarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aguisi
aguisis
aguisi
aguisem
aguiseu
aguisin
Imperfet
aguisés
aguisessis
aguisés
aguiséssim
aguiséssiu
aguisessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat
aguisat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aguisa

aguisi
aguisem
aguiseu
aguisin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aguisant
Participi
aguisat
aguisada
aguisats
aguisades