Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aguerreixo
aguerreixes
aguerreix
aguerrim
aguerriu
aguerreixen
Imperfet
aguerria
aguerries
aguerria
aguerríem
aguerríeu
aguerrien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aguerrí
aguerrires
aguerrí
aguerrírem
aguerríreu
aguerriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aguerriré
aguerriràs
aguerrirà
aguerrirem
aguerrireu
aguerriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
Condicional
aguerriria
aguerriries
aguerriria
aguerriríem
aguerriríeu
aguerririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aguerreixi
aguerreixis
aguerreixi
aguerrim
aguerriu
aguerreixin
Imperfet
aguerrís
aguerrissis
aguerrís
aguerríssim
aguerríssiu
aguerrissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit
aguerrit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aguerreix

aguerreixi
aguerrim
aguerriu
aguerreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aguerrint
Participi
aguerrit
aguerrida
aguerrits
aguerrides