Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agúo
agúes
agúa
agüem
agüeu
agúen
Imperfet
aguava
aguaves
aguava
aguàvem
aguàveu
aguaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agüí
aguares
aguà
aguàrem
aguàreu
aguaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aguaré
aguaràs
aguarà
aguarem
aguareu
aguaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
Condicional
aguaria
aguaries
aguaria
aguaríem
aguaríeu
aguarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agúi
agúis
agúi
agüem
agüeu
agúin
Imperfet
agüés
agüessis
agüés
agüéssim
agüéssiu
agüessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat
aguat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agúa

agúi
agüem
agüeu
agúin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aguant
Participi
aguat
aguada
aguats
aguades