Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aguaito
aguaites
aguaita
aguaitem
aguaiteu
aguaiten
Imperfet
aguaitava
aguaitaves
aguaitava
aguaitàvem
aguaitàveu
aguaitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aguaití
aguaitares
aguaità
aguaitàrem
aguaitàreu
aguaitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aguaitaré
aguaitaràs
aguaitarà
aguaitarem
aguaitareu
aguaitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
Condicional
aguaitaria
aguaitaries
aguaitaria
aguaitaríem
aguaitaríeu
aguaitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aguaiti
aguaitis
aguaiti
aguaitem
aguaiteu
aguaitin
Imperfet
aguaités
aguaitessis
aguaités
aguaitéssim
aguaitéssiu
aguaitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat
aguaitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aguaita

aguaiti
aguaitem
aguaiteu
aguaitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aguaitant
Participi
aguaitat
aguaitada
aguaitats
aguaitades