Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agriso
agrises
agrisa
agrisem
agriseu
agrisen
Imperfet
agrisava
agrisaves
agrisava
agrisàvem
agrisàveu
agrisaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agrisí
agrisares
agrisà
agrisàrem
agrisàreu
agrisaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agrisaré
agrisaràs
agrisarà
agrisarem
agrisareu
agrisaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
Condicional
agrisaria
agrisaries
agrisaria
agrisaríem
agrisaríeu
agrisarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agrisi
agrisis
agrisi
agrisem
agriseu
agrisin
Imperfet
agrisés
agrisessis
agrisés
agriséssim
agriséssiu
agrisessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat
agrisat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agrisa

agrisi
agrisem
agriseu
agrisin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agrisant
Participi
agrisat
agrisada
agrisats
agrisades