Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agreixo
agreixes
agreix
agrim
agriu
agreixen
Imperfet
agria
agries
agria
agríem
agríeu
agrien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agrí
agrires
agrí
agrírem
agríreu
agriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agriré
agriràs
agrirà
agrirem
agrireu
agriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
Condicional
agriria
agriries
agriria
agriríem
agriríeu
agririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agreixi
agreixis
agreixi
agrim
agriu
agreixin
Imperfet
agrís
agrissis
agrís
agríssim
agríssiu
agrissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit
agrit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agreix

agreixi
agrim
agriu
agreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agrint
Participi
agrit
agrida
agrits
agrides