Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agrimo
agrimes
agrima
agrimem
agrimeu
agrimen
Imperfet
agrimava
agrimaves
agrimava
agrimàvem
agrimàveu
agrimaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agrimí
agrimares
agrimà
agrimàrem
agrimàreu
agrimaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agrimaré
agrimaràs
agrimarà
agrimarem
agrimareu
agrimaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
Condicional
agrimaria
agrimaries
agrimaria
agrimaríem
agrimaríeu
agrimarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agrimi
agrimis
agrimi
agrimem
agrimeu
agrimin
Imperfet
agrimés
agrimessis
agrimés
agriméssim
agriméssiu
agrimessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat
agrimat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agrima

agrimi
agrimem
agrimeu
agrimin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agrimant
Participi
agrimat
agrimada
agrimats
agrimades