Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agrano
agranes
agrana
agranem
agraneu
agranen
Imperfet
agranava
agranaves
agranava
agranàvem
agranàveu
agranaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agraní
agranares
agranà
agranàrem
agranàreu
agranaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agranaré
agranaràs
agranarà
agranarem
agranareu
agranaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
Condicional
agranaria
agranaries
agranaria
agranaríem
agranaríeu
agranarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agrani
agranis
agrani
agranem
agraneu
agranin
Imperfet
agranés
agranessis
agranés
agranéssim
agranéssiu
agranessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat
agranat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agrana

agrani
agranem
agraneu
agranin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agranant
Participi
agranat
agranada
agranats
agranades