Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agraeixo
agraeixes
agraeix
agra´m
agra´u
agraeixen
Imperfet
agra´a
agra´es
agra´a
agraÝem
agraÝeu
agra´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agraÝ
agra´res
agraÝ
agraÝrem
agraÝreu
agra´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agrairÚ
agrairÓs
agrairÓ
agrairem
agraireu
agrairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
Condicional
agrairia
agrairies
agrairia
agrairÝem
agrairÝeu
agrairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agraeixi
agraeixis
agraeixi
agra´m
agra´u
agraeixin
Imperfet
agraÝs
agra´ssis
agraÝs
agraÝssim
agraÝssiu
agra´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t
agra´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agraeix

agraeixi
agra´m
agra´u
agraeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agraint
Participi
agra´t
agra´da
agra´ts
agra´des