Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agito
agites
agita
agitem
agiteu
agiten
Imperfet
agitava
agitaves
agitava
agitàvem
agitàveu
agitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agití
agitares
agità
agitàrem
agitàreu
agitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agitaré
agitaràs
agitarà
agitarem
agitareu
agitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
Condicional
agitaria
agitaries
agitaria
agitaríem
agitaríeu
agitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agiti
agitis
agiti
agitem
agiteu
agitin
Imperfet
agités
agitessis
agités
agitéssim
agitéssiu
agitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat
agitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agita

agiti
agitem
agiteu
agitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agitant
Participi
agitat
agitada
agitats
agitades