Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agemoleixo
agemoleixes
agemoleix
agemolim
agemoliu
agemoleixen
Imperfet
agemolia
agemolies
agemolia
agemolíem
agemolíeu
agemolien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agemolí
agemolires
agemolí
agemolírem
agemolíreu
agemoliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agemoliré
agemoliràs
agemolirà
agemolirem
agemolireu
agemoliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
Condicional
agemoliria
agemoliries
agemoliria
agemoliríem
agemoliríeu
agemolirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agemoleixi
agemoleixis
agemoleixi
agemolim
agemoliu
agemoleixin
Imperfet
agemolís
agemolissis
agemolís
agemolíssim
agemolíssiu
agemolissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit
agemolit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agemoleix

agemoleixi
agemolim
agemoliu
agemoleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agemolint
Participi
agemolit
agemolida
agemolits
agemolides