Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agarro
agarres
agarra
agarrem
agarreu
agarren
Imperfet
agarrava
agarraves
agarrava
agarràvem
agarràveu
agarraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agarrí
agarrares
agarrà
agarràrem
agarràreu
agarraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agarraré
agarraràs
agarrarà
agarrarem
agarrareu
agarraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
Condicional
agarraria
agarraries
agarraria
agarraríem
agarraríeu
agarrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agarri
agarris
agarri
agarrem
agarreu
agarrin
Imperfet
agarrés
agarressis
agarrés
agarréssim
agarréssiu
agarressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat
agarrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agarra

agarri
agarrem
agarreu
agarrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agarrant
Participi
agarrat
agarrada
agarrats
agarrades