Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agambo
agambes
agamba
agambem
agambeu
agamben
Imperfet
agambava
agambaves
agambava
agambàvem
agambàveu
agambaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
agambí
agambares
agambà
agambàrem
agambàreu
agambaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
agambaré
agambaràs
agambarà
agambarem
agambareu
agambaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
Condicional
agambaria
agambaries
agambaria
agambaríem
agambaríeu
agambarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
agambi
agambis
agambi
agambem
agambeu
agambin
Imperfet
agambés
agambessis
agambés
agambéssim
agambéssiu
agambessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat
agambat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
agamba

agambi
agambem
agambeu
agambin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
agambant
Participi
agambat
agambada
agambats
agambades