Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afuo
afues
afua
afuem
afueu
afuen
Imperfet
afuava
afuaves
afuava
afuàvem
afuàveu
afuaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afuí
afuares
afuà
afuàrem
afuàreu
afuaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afuaré
afuaràs
afuarà
afuarem
afuareu
afuaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
Condicional
afuaria
afuaries
afuaria
afuaríem
afuaríeu
afuarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afuï
afuïs
afuï
afuem
afueu
afuïn
Imperfet
afués
afuessis
afués
afuéssim
afuéssiu
afuessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat
afuat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afua

afuï
afuem
afueu
afuïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afuant
Participi
afuat
afuada
afuats
afuades