Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
africo
afriques
africa
afriquem
afriqueu
afriquen
Imperfet
africava
africaves
africava
africàvem
africàveu
africaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
africat
africat
africat
africat
africat
africat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
africat
africat
africat
africat
africat
africat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afriquí
africares
africà
africàrem
africàreu
africaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
africat
africat
africat
africat
africat
africat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
africat
africat
africat
africat
africat
africat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
africat
africat
africat
africat
africat
africat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
africaré
africaràs
africarà
africarem
africareu
africaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
africat
africat
africat
africat
africat
africat
Condicional
africaria
africaries
africaria
africaríem
africaríeu
africarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
africat
africat
africat
africat
africat
africat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afriqui
afriquis
afriqui
afriquem
afriqueu
afriquin
Imperfet
afriqués
afriquessis
afriqués
afriquéssim
afriquéssiu
afriquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
africat
africat
africat
africat
africat
africat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
africat
africat
africat
africat
africat
africat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
africa

afriqui
afriquem
afriqueu
afriquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
africant
Participi
africat
africada
africats
africades