Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aforo
afores
afora
aforem
aforeu
aforen
Imperfet
aforava
aforaves
aforava
aforàvem
aforàveu
aforaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aforí
aforares
aforà
aforàrem
aforàreu
aforaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aforaré
aforaràs
aforarà
aforarem
aforareu
aforaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
Condicional
aforaria
aforaries
aforaria
aforaríem
aforaríeu
aforarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afori
aforis
afori
aforem
aforeu
aforin
Imperfet
aforés
aforessis
aforés
aforéssim
aforéssiu
aforessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat
aforat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afora

afori
aforem
aforeu
aforin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aforant
Participi
aforat
aforada
aforats
aforades