Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afollo
afolles
afolla
afollem
afolleu
afollen
Imperfet
afollava
afollaves
afollava
afollàvem
afollàveu
afollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afollí
afollares
afollà
afollàrem
afollàreu
afollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afollaré
afollaràs
afollarà
afollarem
afollareu
afollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
Condicional
afollaria
afollaries
afollaria
afollaríem
afollaríeu
afollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afolli
afollis
afolli
afollem
afolleu
afollin
Imperfet
afollés
afollessis
afollés
afolléssim
afolléssiu
afollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat
afollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afolla

afolli
afollem
afolleu
afollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afollant
Participi
afollat
afollada
afollats
afollades