Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afluixo
afluixes
afluixa
afluixem
afluixeu
afluixen
Imperfet
afluixava
afluixaves
afluixava
afluixàvem
afluixàveu
afluixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afluixí
afluixares
afluixà
afluixàrem
afluixàreu
afluixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afluixaré
afluixaràs
afluixarà
afluixarem
afluixareu
afluixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
Condicional
afluixaria
afluixaries
afluixaria
afluixaríem
afluixaríeu
afluixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afluixi
afluixis
afluixi
afluixem
afluixeu
afluixin
Imperfet
afluixés
afluixessis
afluixés
afluixéssim
afluixéssiu
afluixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat
afluixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afluixa

afluixi
afluixem
afluixeu
afluixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afluixant
Participi
afluixat
afluixada
afluixats
afluixades