Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aflueixo
aflueixes
aflueix
aflu´m
aflu´u
aflueixen
Imperfet
aflu´a
aflu´es
aflu´a
afluÝem
afluÝeu
aflu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afluÝ
aflu´res
afluÝ
afluÝrem
afluÝreu
aflu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afluirÚ
afluirÓs
afluirÓ
afluirem
afluireu
afluiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
Condicional
afluiria
afluiries
afluiria
afluirÝem
afluirÝeu
afluirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aflueixi
aflueixis
aflueixi
aflu´m
aflu´u
aflueixin
Imperfet
afluÝs
aflu´ssis
afluÝs
afluÝssim
afluÝssiu
aflu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t
aflu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aflueix

aflueixi
aflu´m
aflu´u
aflueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afluint
Participi
aflu´t
aflu´da
aflu´ts
aflu´des