Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afligeixo
afligeixes
afligeix
afligim
afligiu
afligeixen
Imperfet
afligia
afligies
afligia
afligíem
afligíeu
afligien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afligí
afligires
afligí
afligírem
afligíreu
afligiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afligiré
afligiràs
afligirà
afligirem
afligireu
afligiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
Condicional
afligiria
afligiries
afligiria
afligiríem
afligiríeu
afligirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afligeixi
afligeixis
afligeixi
afligim
afligiu
afligeixin
Imperfet
afligís
afligissis
afligís
afligíssim
afligíssiu
afligissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit
afligit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afligeix

afligeixi
afligim
afligiu
afligeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afligint
Participi
afligit
afligida
afligits
afligides