Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aflamo
aflames
aflama
aflamem
aflameu
aflamen
Imperfet
aflamava
aflamaves
aflamava
aflamàvem
aflamàveu
aflamaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aflamí
aflamares
aflamà
aflamàrem
aflamàreu
aflamaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aflamaré
aflamaràs
aflamarà
aflamarem
aflamareu
aflamaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
Condicional
aflamaria
aflamaries
aflamaria
aflamaríem
aflamaríeu
aflamarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aflami
aflamis
aflami
aflamem
aflameu
aflamin
Imperfet
aflamés
aflamessis
aflamés
aflaméssim
aflaméssiu
aflamessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat
aflamat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aflama

aflami
aflamem
aflameu
aflamin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aflamant
Participi
aflamat
aflamada
aflamats
aflamades