Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afixo
afixes
afixa
afixem
afixeu
afixen
Imperfet
afixava
afixaves
afixava
afixàvem
afixàveu
afixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afixí
afixares
afixà
afixàrem
afixàreu
afixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afixaré
afixaràs
afixarà
afixarem
afixareu
afixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
Condicional
afixaria
afixaries
afixaria
afixaríem
afixaríeu
afixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afixi
afixis
afixi
afixem
afixeu
afixin
Imperfet
afixés
afixessis
afixés
afixéssim
afixéssiu
afixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat
afixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afixa

afixi
afixem
afixeu
afixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afixant
Participi
afixat
afixada
afixats
afixades