Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afirmo
afirmes
afirma
afirmem
afirmeu
afirmen
Imperfet
afirmava
afirmaves
afirmava
afirmàvem
afirmàveu
afirmaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afirmí
afirmares
afirmà
afirmàrem
afirmàreu
afirmaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afirmaré
afirmaràs
afirmarà
afirmarem
afirmareu
afirmaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
Condicional
afirmaria
afirmaries
afirmaria
afirmaríem
afirmaríeu
afirmarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afirmi
afirmis
afirmi
afirmem
afirmeu
afirmin
Imperfet
afirmés
afirmessis
afirmés
afirméssim
afirméssiu
afirmessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat
afirmat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afirma

afirmi
afirmem
afirmeu
afirmin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afirmant
Participi
afirmat
afirmada
afirmats
afirmades