Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afino
afines
afina
afinem
afineu
afinen
Imperfet
afinava
afinaves
afinava
afinàvem
afinàveu
afinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afiní
afinares
afinà
afinàrem
afinàreu
afinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afinaré
afinaràs
afinarà
afinarem
afinareu
afinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
Condicional
afinaria
afinaries
afinaria
afinaríem
afinaríeu
afinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afini
afinis
afini
afinem
afineu
afinin
Imperfet
afinés
afinessis
afinés
afinéssim
afinéssiu
afinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat
afinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afina

afini
afinem
afineu
afinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afinant
Participi
afinat
afinada
afinats
afinades