Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afillo
afilles
afilla
afillem
afilleu
afillen
Imperfet
afillava
afillaves
afillava
afillàvem
afillàveu
afillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
afillí
afillares
afillà
afillàrem
afillàreu
afillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afillaré
afillaràs
afillarà
afillarem
afillareu
afillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
Condicional
afillaria
afillaries
afillaria
afillaríem
afillaríeu
afillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afilli
afillis
afilli
afillem
afilleu
afillin
Imperfet
afillés
afillessis
afillés
afilléssim
afilléssiu
afillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat
afillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afilla

afilli
afillem
afilleu
afillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afillant
Participi
afillat
afillada
afillats
afillades