Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afilo
afiles
afila
afilem
afileu
afilen
Imperfet
afilava
afilaves
afilava
afilÓvem
afilÓveu
afilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
afilÝ
afilares
afilÓ
afilÓrem
afilÓreu
afilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
afilar
afilar
afilar
afilar
afilar
afilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
afilarÚ
afilarÓs
afilarÓ
afilarem
afilareu
afilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
Condicional
afilaria
afilaries
afilaria
afilarÝem
afilarÝeu
afilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
afili
afilis
afili
afilem
afileu
afilin
Imperfet
afilÚs
afilessis
afilÚs
afilÚssim
afilÚssiu
afilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat
afilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
afila

afili
afilem
afileu
afilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
afilant
Participi
afilat
afilada
afilats
afilades